Još 2014. godine, Tim Kuk tada izvršni direktor Apple je izjavio da ta kompanija gradi najzeleniju zgradu na planeti. Otvorena je dve godine kasnije, snabdevala se u potpunosti iz obnovljivih izvora, mala 9000 novozasađenih stabala, sistemom za reciklažu. Apple kampus u Kaliforniji je jedno od najzelenijih sedišta.
Ostale kompanije su krenule tim putem pa sada neke imaju i zelene površine sa 40.000 biljaka iz 50 zemalja.
Savet za zelenu gradnju SAD je u saradnji sa softverskom kompanijom za nekretnine Proptech OS napravio listu 10 najzelenijih sedišta kompanija.
Svako od ovih sedišta kompanije ima dokumentovani LEED rejting – naglašavajući njihovu posvećenost održivosti, inovacijama i ekološkoj odgovornosti – i vode svojim primerom, postavljajući standard – i inspirišući druge da slede.
„Zelene zgrade su dobre za životnu sredinu i dobre za ljude, ali takođe imaju mnogo poslovnog i ekonomskog smisla“, kaže Melisa Bejker, viša potpredsednica Saveta za zelenu gradnju SAD. „Zbog toga su velike korporacije širom sveta usvojile sertifikat zelene gradnje za svoja sedišta i šire. Podržavajući sertifikovane zgrade, kompanije mogu uštedeti novac, poboljšati efikasnost, smanjiti emisiju ugljenika i stvoriti zdravija mesta za ljude.”
OVDE je deset najvećih svetskih kompanija čije je sedište među najodrživijim i najinovativnijim kompanijama na svetu, a mi ćemo pobrojati samo kompanije:
- Saleforce
- Apple
- Microsoft
- Goole
- Wells Fargo
- Adobe
- Nvidia
- Morgan Stanley
- Abbott Laboratories
- Amazon