Kako je studentkinja iz Australije stvorila jednu od najvrednijih tehnoloških platformi koju svi koristimo?

by Vesna Lapčić

Australijanka Melani Perkins je 2007. honorarno podučavala studente u Pertu kako da koriste softver za dizijaniranje. Međutim, taj softver je bio kompleksan, skup i zahtevao je jedan semestar obuke da bi se koristio. Tokom svog rada Perkinsova se zapitala da li postoji neki jednostavniji i jefiniji način da se ljudima omogući da samostalno dizajniraju.

Sa svojim sadašnjim mužem Klifom Obrehtom osniva prvu kompaniju Fusion Books, namenjenu studentima i srednjoškolcima za dizajniranje njihovih godišnjaka.

Međutim, ovaj dvojac je imao daleko veće ambicije i viziju u kom pravcu platforma za dizajniranje treba da se razvija, ali potraga za investitorima nije bila laka. Bili su daleko od Silikonske doline, nikoga nisu poznavali u tom svetu, i nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja, konačno su uspeli da pridobiju lokalne investitore. Kasnije se među investitorima našao i Lars Rasmusen, suosnivač Google Maps.

Canva je zvanično osnovana 2012. godine. Timu se pridružio Kameron Adams, bivši inženjer Google-a i njegova ekspertiza je bila ključna za razvoj ove platforme za dizajniranje koja se danas koristi u svim zemljama sveta gde je interneta, i dostupna je na oko 100 jezika.

Kreatori su se fokusirali na to da dizajniranje bude jednostavno i onim koji se time nikada nisu bavili, da postoji niz dostupnih, profesionalnih šablona koje korisnici mogu iskoristiti u originalu ili modifikovati i prilagoditi.

Canva je konačno lansirana 2013. i kreatori su pomno pratili reakcije i sugestije korisnika konstantno unapređujući platformu i stvarajući bazu lojalnih korisnika. Danas je dostupna osnovna baza besplatno, kao i besplatna Canva za nastavnike u svrhu edukacije, ali i premijum koja je namenjena pretplatnicima.

Canva je postala jedan od najvrednijih startup kompanija čija je vrednost u oktobru prošle godine iznosila oko 26 milijardi dolara.

Bogatstvo Melani Perkins, rođene 1987. u Australiji, Forbs je procenio na 4,4 milijarde dolara što je stavlja na 791. mesto milijardera širom sveta. Inače, ona je danas vlasnica 18 odsto udela u Canvi. Platforma nastavlja da se razvija, i Perkinsova kao generalni direktor radi na uvođenju AI alata kao i 40 novih proizvoda koji treba da unaprede kreativnost.

Related Posts