Stefan Baću, SAS Institute: Svet se brzo menja! Što pre kompanije shvate gde su biznis prilike, to će biti bolje po njih

Razgovarala: Vesna Lapčić

by Vesna Lapčić

Kako uspešno integrisati tehnološke i ljudske resurse u skladan tim, da li pratiti potrebe klijenata ili ići i korak ispred, koliko domaće finansijske institucije prate svetske tehnološke tredove, neka su od pitanja koja smo postavili Stefanu Baću, regionalnom direktoru za Jugoistočnu Evropu kompanije SAS Institute koja je kreirala SAS softver za naprednu analitiku. Razgovor je vođen u okviru konferencije Finance Day koju je organizovala kompanija Comtrade System Integration.

Da li postoji prava formula u pristupu – prvo birati tim koji bira tehnologije ili izabrati tehnološki pravac a zatim tim za realizaciju te strategije?

Tehnologija omogućava timovima i biznisima da pokažu bolje performanse. Iskusnim timovima pruža odgovarajuće alate i platformu da budu upoznati sa potrebama klijenata, ili da bolje kalkulišu rizike poslovanja, kao i da spreče potencijalne prevare. Kada je reč o vašem pitanju, rekao bih da timovi mogu analizirati razne tehnologije dostupne na tržištu i pronaći rešenje koje im najviše odgovara za određeni biznis.

U ovoj oblasti pružamo veliku podršku svakom timu ponaosob jer svaki tim ima svoje karakteristike. Zato je neophodno da se prilagodimo njihovim karakteristikama i očekivanjima. Uvek smo fokusirani na poslovni rezultat i da rešenja donesu dodatu vrednost kompaniji sa kojom radimo te da na kraju procesa svaki tim bude efikasniji, precizniji i daje dobre rezultate.

Kako pomiriti strateške odluke na nivou Grupe sa lokalnom poslovnom i tehnološkom praksom? Koliko je Grupa spremna da sluša lokal?

Svako tržište je specifično i ima svoje procese, brzinu i način rada kao i specifične odnose sa klijentima. Naš način poslovanja sa klijentima koji su izabrali SAS na globalnom nivou jeste da prilagodimo korišćenje tehnologije na svakom geografskom području. Uspostavljamo kontakt sa svakim timom u pojedinačnim zemljama i bez obzira što postoji određena sinhronizacija na Grupnom nivou, postoji i mogućnost da se izaberu razne tehnologije na svakoj teritoriji na kojoj poslujemo.

Naša prednost jeste što imamo i centralizovani pogled jer svaki lokalni rezultat možemo da stavimo i u širu perspektivu i izvlačimo određene zaključke i preporuke.

Mogu li neke lokalne prakse da ugroze ciljeve koji su postavljeni na globalnom nivou?

Pretnje moraju da budu predviđene i smanjenje. Postoje specifične metodologije koje koristimo da bi se smanjio svaki potencijalni rizik. Deo naše metodolije jeste i saradnja sa klijentima na lokalu na način da dobro razumemo specifičnosti, njihove potrebe i procese. Tokom tog procesa možemo da uvidimo pretnje koje eventualno nisu u skladu sa tim globalnim strategijama i to se veomao pažljivo prati tokom svakog projekta.

Svet se mnogo menja, menjaju se i potrošači pa i nove generacije, prirodno, imaju potpuno drugačije karakteristike od prethodnih. Da li je potrebno menjati način poslovanja i u kojoj meri kako bi se ispunila očekivanja novih generacija klijenata i iskoristile prednosti novih tehnologija?

Apsolutno ste u pravu, biznisi i ceo svet se menja. Što pre kompanije shvate gde su biznis prilike, to će biti bolje po njih. Srećom, zahvaljujući tehnološkim rešenjima imamo kapacitet da razumemo klijente pa čak i zahteve koji će se pojaviti u budućnosti. Možemo da iznesemo potrebne prepruke za unapređenje poslovanja. Mi ne tražimo od klijentima da se menjaju da bi se prilagodili nekoj novoj tehnologiji već predlažemo da se prilagode novim procesima da bi upravo odgovorili potrebama svojih potrošača odnosno klijenata: da unaprede proizvode, ponudu, uslugu, da bolje upravljaju rizikom, ili pak prognoziraju buduće zahteve svojih klijenata. Preporuke su zasnovane na našem ranijem iskustvu stečenom radeći sa raznim industrijama poput finansijske odakle i dolaze naši veoma iskusni stručnjaci. Tehnologija ima mogućnost da odgovori na te promene koje se dešavaju i omogućava da se kapitalizuju promene time što će se i predvideti.

Kad već pominjete finansijski sektor, gde je srpski finansijski sektor kada govorimo o tehnološkom razvoju?

Finansijska industrija u Srbiji je veoma dinamična sa velikim brojem međunarodnih i lokalnih igrača. Vidimo mnogo zanimljivih ideja. Ljudi sa mnogo iskustva žele da nađu način da unaprede procese. I mi, takođe, možemo mnogo da naučimo u međusobnoj komunikaciji. Uvek je zadovoljstvo biti ovde.

 

Related Posts