Nakon uspešno završene najkompleksnije bankarske integracije na ovim prostorima, OTP banka Srbija predstavila je poslovne rezultate koji su obeležili 2021. godinu i pozicionirali je kao vodeću finansijsku instituciju na domaćem tržištu u brojnim segmentima. OTP banka je vodeći kreditor privrede i stanovništva i lider na tržištu usluga faktoringa i lizinga, a u narednom periodu nastavlja proces intenzivne digitalizacije i uvođenja inovacija. Jedno od ključnih strateških usmerenja obeležiće „zelena tranzicija“ u poslovanju, odnosno posvećenost održivom poslovanju i ekološkoj održivosti, što potvrđuje i tema novog Generator Zero preduzetničkog konkursa, koji je danas zvanično otvoren.
„OTP banka je započela put zelene tranzicije velikim koracima, o čemu svedoče brojne zelene inicijative koje smo pokrenuli. Ponosni smo na činjenicu da naša banka koristi isključivo zelenu energiju, što potvrđuje zeleni sertifikat EPS-a, dok naša centralna zgrada koristi sopstvene solarne panele. Želimo da ohrabrimo i naše klijente da budu ekološki odgovorni kroz ponudu novih zelenih bankarskih poizvoda koje intenzivno razvijamo a koji će podrazumevati finansijsku, ekspertsku i savetodavnu podršku. To potvrđujemo i kroz novi poziv projekta Generator Zero koji danas otvaramo za sve projekte i rešenja koja imaju za cilj smanjenje karbonskog otiska. Podršku ka zelenoj strategiji dobijamo i od matične OTP Grupe koja je za sve banke članice potpisala Principe za odgovorno bankarstvo Ujedinjenih nacija, što je jedinstveni okvir za održivo poslovanje ovog sektora, razvijen kroz partnerstvo između banaka širom sveta i Programa za finansijsku inicijativu u oblasti životne sredine UN-a. Time smo se pridružili najvećoj svetskoj bankarskoj zajednici fokusiranoj na održivo finansiranje“, rekao je Predrag Mihajlović, predsednik Izvršnog odbora i CEO OTP banke.
Generator Zero posvećen je podršci i nagrađivanju inovacionih projekata koji predstavljaju održiva rešenja sa realnim i merljivim uticajem na smanjenje karbonskog otiska, kao jednog od najvećih izazova današnjice. Konkurs je danas otvoren za mikro, mala, srednja preduzeća, startap kompanije, startap neformalne timove i preduzetnike, koji se mogu prijaviti putem sajta www.generator.rs do 20. decembra 2021. godine. Nagrada OTP banke za pobedničko rešenje je novčani iznos od dva miliona dinara, kao i dugoročna ekspertska podrška na polju poslovne ekspanzije i pronalaženja novih razvojnih mogućnosti.
Značaj Generatora prepoznali su i brojni partneri: Mastercard, Schneider Electric, Bosch, ICT HUB, Srbija Inovira, Inicijativa Digitalna Srbija, Netokracija i BOŠ – Beogradska otvorena škola, kao i OTP Lab inovacioni hab OTP Grupe i investicioni fond Portfolion. Za najbolje finaliste, partneri projekta takođe obezbeđuju brojne vredne nagrade.
Na događaju koji je OTP banka priredila za medije, član Izvršnog odbora za finansije Branimir Spasić je predstavio finansijske rezultate I tom prilikom istakao da OTP banka danas zauzima prvo mesto na tržištu u pogledu kreditiranja privrede i stanovništvo sa ukupno 3.9 milijardi evra plasiranih kredita, uz 5.3 milijardi EUR aktive i neto profitom od 54 miliona evra na kraju trećeg kvartala ove godine, što je rast od 100% u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Vuk Kosovac, član Izvršnog odbora za stanovništvo, podsetio je da je OTP banka pionir u digitalizaciji i uvođenju inovacija na srpskom bankarskom tržištu i zaključio: “Zadovoljstvo klijenata je naš najvažniji prioritet, a kao pravi partner, planiramo da im u budućnosti budemo još snažnija podrška. Bićemo uz njih i uvek tražiti mogućnost da dovedemo najbolja rešenja iz regiona i sveta za njihove potrebe. Kako bismo ne samo reagovali na promene u navikama korisnika, već ih usmeravali ka novim i praktičnijim rešenjima, klijentima nove OTP banke na raspolaganju su brojni, najsavremeniji načini upravljanja ličnim finansijama“.
OTP je dobio priznanje i svetskog magazina Global Finance New York za najbolju banku za mala i srednja preduzeća i za privatno bankarstvo u Centralnoj i Istočnoj Evropi, kao i za najbolju finansijsku laboratoriju za inovacije na svetu.