Piše: Ivana Mrđen, generalna direktorka, Rezilient
Mentalno zdravlje je definitivno trendy termin, ali je bitno za početak razumeti šta predstavlja.
Mentalno zdravlje se ne bazira na odsustvu mentalnih poremećaja i stanja poput depresije, šizofrenije i drugih.
Kategoričko poimanje je opasno jer deli ljude na „zdrave“ i one koji to nisu, lišava ove prve bilo kakve pomoći i podrške u vezi sa izazovom sa kojim se suočavaju i stavlja stigmu i etiketu na traženje podrške.
Mentalno zdravlje je stanje emocionalnog, socijalnog i psihološkog blagostanja u kome osoba uspešno realizuje sopstvene kapacitete, izlazi na kraj sa uobičajenim životnim stresorima, radi produktivno, oseća se ispunjeno, doprinosi sebi i svojoj zajednici.
Mentalno zdravlje nije konstantna sreća, samopouzdanje i ignorisanje problema. Naprotiv – reč je o življenju i suočavanju, adaptaciji na promene i izlaženju na kraj sa nedaćama.
Zašto treba da brinemo o mentalnom zdravlju?
Mentalno zdravlje utiče na način na koji mislimo, delamo, kako se osećamo i time definiše kvalitet života u potpunosti. Evo i 5 razloga zašto treba da brinemo o mentalnom zdravlju.
Oni su u vezi sa pozitivnim uticajem na:
- Fizičko zdravlje
Smanjeno lučenje hormona stresa i mogućnost pojave dijabetesa, visokog krvnog pritiska, poremećaja rada srca, spavanja ili ishrane.
- Sliku o sebi i raspoloženje
Optimizam, samopoštovanje, samopouzdanje u novim situacijama, stabilno raspoloženje, kontrola emocija.
- Odnose sa drugima
Olakšano uspostavljanje novih odnosa, negovanje postojećih, adekvatni emocionalni i socijalni odgovori, međusobno uživanje i podrška, konstruktivno rešavanje konflikta.
- Produktivnost i realizaciju ciljeva
Pojačan fokus i koncentracija, izdržljivost i istrajnost, snaga i motivacija za obavljanje svakodnevnih aktivnosti i realizaciju ciljeva.
- Suočavanje sa izazovima
Spremnost, stabilnost, mobilizacija resursa, traženja podrške, pronalaženje rešenja.
Izvor: Pexels