Finansijske mule su osobe koje služe za podizanje novca stečenog kriminalnim radnjama grupe i prosleđivanje ka drugim računima, ili za podizanje i fizičko predavanje drugim članovima, objašnjavaju u Udruženju banaka Srbije.
“Finansijske prevare i malverzacije koje se odvijaju na internetu i koje za posledicu imaju novčani gubitak kao i krađu podataka o ličnom identitetu postale su nažalost sastavni deo dešavanja na globalnoj mreži. Vrste prevarnih radnji i različiti oblici malicioznog softvera u kontekstu finasijskih prevara usložnjavali su se sa godinama, pa je danas primetan veliki broj načina izvršenja ovih krivičnih dela.
Broj i profil osoba koje izvršavaju ovakva krivična dela takođe se transformisao iz usamljenih pojedinaca željnih dokazivanja ili brze zarade u organizovane kriminalne grupe sa jasnim ciljem i odgovarjućim budžetima za postizanje tog cilja. Ove kriminalne grupe dobro su organizovane i u svojim redovima podrazumevaju jasnu hijerarhijsku podelu obaveza i odgovornosti. Jedna od karika u tom lancu su i finansijske mule.
Finansijske mule su osobe koje služe za podizanje novca stečenog kriminalnim radnjama grupe i prosleđivanje ka drugim računima, ili za podizanje i fizičko predavanje drugim članovima. Regrutovanje finansijskih mula vrši se na različite načine, posredstvom oglasa u kojim se obećava brza i laka zarada, ugovaranjem fiktivnih poslova, trgovanjem nepostojećom robom, direktnim kontaktom preko socijalnih mreža, foruma ili drugim vidovima komunikacije i poslovanja. Osobe iz kriminalnih krugova stalno usavršavaju različite vidove načina regrutovanja.
Uvek kada ulazite u posao koji uključuje neke od spomenutih elemenata obratite pažnju na sve detalje u vezi sa vašim poslodavcem. Laka i brza zarada najčešće ukazuju na sumnjivu pozadinu posla, dobro proverite sa kim i sa čim poslujete. Ukoliko posumnjate da se u vašem slučaju radi o kriminalnoj aktivnosti, obavezno se obratite policiji”.
Izvor: Udruženje banaka Srbije