Klima se dramatično brže menja nego što je u prošlosti: nekad se menjala u razmerama od hiljadu godina, a sada na nivou decenija.
„Zaustavljanje na granici od 1,5 stepeni što je jedan od ciljeva Pariskog sporazuma, moguće je pod uslovom da sva energija koju proizvodimo bude iz obnovljivih izvora”, rekao je klimatolog dr Vladimir Đurđević na panelu “Planeta uzvraća udarac” i okviru konferencije Rizici novog doba: nova era održivosti.
„Taj scenario je moguć jer će energija iz obnovljivih izvora uskoro postati toliko pristupačna da će biti ekonomski isplativije koristiti nju nego fosilna goriva. Kompanije će uskoro shvatiti da energetska tranzicija ne samo da nije skupa već je i besplatna: na kraju energetske tranzicije bićete bogatiji nego na njenom početku, a taj period nije duži od 20 godina što sa aspekta kompanija zaista nije dug proces“, rekao je Đurđević i dodao da će temperature biti još više.
Konkretne primere uticaja klimatskih promena na poslovanje daje Zoran Daljević, direktor Predstavništva Atlantic grupe koja se bavi i proizvodnjom i distribucijom, rekavši da najveći uticaj koji se reflektuje na poslovanje dolazi preko poljoprivrede. „Primera radi, trenutno je akutni problem kakao kao sirovina za pravljenje čokoladnih proizvoda. Dobrim delom i zbog suša u Africi danas imamo manjak biljke kakao, što je dovelo do drastičnog skoka cene po toni koja je od prošlog proleća porasla više od dva puta. To se odražava na cenu ka krajnjem potrošaču pa neke kompanije pokušavaju da pronađu zamenu za kakao što nije lako. Slično je bilo i sa kafom u periodu posle korone, usled velikih poplava. Osim nedostatka sirovina u proizvodnji, klimatske promene utiču i na lanac snabdevanja, a mi smo i te posledice osetili”.
Ono što se, prema njegovim rečima, pokazalo kao dobra preventiva jeste da se obrazuju odeljenja za procenu rizika u svakom segmentu poslovanja, i da se organizuje diversifikacija dobavljača, kao i da se dobro planiraju nabavke.