Ultra-bogati investitori u Aziji i Pacifiku odstupaju od pristupa „čekaj i vidi“ koji su usvojili na početku pandemije zbog zabrinutosti usled nestabilnosti tržišta, pokazalo je novo istraživanje švajcarske privatne banke Lombard Odier.
Anketa 450 bogatih investitora u regionu – definisanih kao oni sa najmanje milion dolara imovine koja se može investirati sa sedištem u azijsko-pacifičkom regionu – otkrila je njihovu najveću zabrinutost.
Sada je oko 68% investitora u Singapuru, Hong Kongu, Japanu, Tajlandu, Filipinima, Indoneziji, Tajvanu i Australiji ponovo uskladilo ili promenilo svoje portfelje kako bi se poboljšali trenutni uslovi na tržištu.
Oko 77 odsto ispitanih reklo je da ih najviše zabrinjavaju rastuća inflacija i izgledi za recesiju. Singapurci su bili najviše zabrinuti zbog ovog stanja.
„Čak i Japan, gde je inflacija bila blizu nule više od tri decenije, sada se suočava sa inflatornim pritiskom, a 69 odsto japanskih ispitanika je zabrinuto zbog toga“, navodi se u izveštaju.
Kamatne stope nekog brinu nekog ne
Bogati investitori u pomenutom regionu generalno su manje zabrinuti zbog mogućeg rasta kamatnih stopa, uglavnom zato što misle da će većina vlada biti mudre te da ne povećaju stope do te mere da bi mogle da naškode ekonomskom rastu, pokazalo je istraživanje.
Međutim, australijski i indonežanski investitori nisu tako sigurni. Većina ispitanika u tim zemljama, oko 70 odsto, kaže da su veće kamate „značajna briga“.
Geopolitički rizici
Investitori na Filipinima su najviše zabrinuti zbog geopolitičke nestabilnosti, dok su oni u Hong Kongu i Singapuru takođe naveli geopolitičke tenzije kao jedan od najvećih rizika u narednih 12 meseci.
Ovi investitori su zabrinuti zbog uticaja geopolitičkih rizika i sukoba na povraćaj svojih investicija, a mnogi očekuju niže prinose. Oni su takođe zabrinuti da bi mogli propustiti prilike tokom ovog perioda nestabilnosti.
Mnogi u Hong Kongu i Japanu doveli su u pitanje efikasnost svojih trenutnih strategija diverzifikacije s obzirom na to kako je trenutno okruženje „padajućih cena akcija, širenja kreditnih razlika i visokih dugoročnih stopa“ negativno uticalo na njihove portfelje.
Dve stvari su se desile
U nastojanju da se ovi rizici ublaže, dogodile su se dve stvari.
Izuzetno bogati investitori u APAC-u postali su konzervativniji i više se odvraćaju od tradicionalnih klasa imovine — kao što su akcije i obveznice — ka ulaganju u sopstvenu kompaniju, pokazalo je istraživanje.
Mnogi su takođe uložili novac u „sigurnija“ sredstva kao što su gotovina i zlato. Neki takođe ulažu u privatnu imovinu, uključujući privatni kapital, privatni dug, nekretnine i investicije u infrastrukturu, a investitori u Singapuru i Australiji prednjače.
Foto: unsplash.com