Reciklirana plastika iz okeana postaje eko – građa

by Vesna Lapčić

The Plastic Flamingo je društveno preduzeće na Filipinima, koje sakuplja, čisti, usitnjava i pretvara plastični otpad iz okeana u građevinske daske, piše Građevinarstvo.rs.

Ovo preduzeće, poznato i kao The Plaf, osnovala je grupa reciklera 2019. godine, sa ciljem da se bori protiv krize plastičnog otpada u zemlji. Filipini su treći najveći zagađivač na svetu, a pretvaranjem flaša, meke plastike i kesa u daske, one se mogu koristiti kao građevinski materijal.

Želja im je da plastika nakon upotrebe dobije drugi život, a da se istovremeno sprovodi edukacija stanovništva o plastičnoj krizi.

The Plaf prikuplja sve vrste plastičnog otpada u životnoj sredini, kao i iz lokalnih zajednica.

Jedan od najvećih svetskih ekoloških problema je zagađenje okeana plastikom. Ono košta svet najmanje 8 milijardi dolara godišnje. 60% plastičnog otpada potiče iz jugoistočne Azije, posebno iz Kine, Indonezije, Filipina, Vijetnama, Šri Lanke i Tajlanda. Godišnje 500.000 metričkih tona plastike sa Filipina završi u okeanu.

Da bi ponudio rešenje za borbu protiv zagađenja okeana plastikom, The Plastic Flamingo sakuplja sve vrste plastičnog otpada, čisti ih, suši i usitnjava. Glavni sastojak prerađenih proizvoda su plastične ljuspice, koje se zatim oblikuju u stubove i daske zvane eko-građa, koje se mogu koristiti za ograde, podove, pa čak i za izgradnju skloništa za slučaj prirodnih katastrofa. Plan je da se u 2022. godini proširi asortiman proizvoda.

Glavna misija je rešavanje plastičnog zagađenja, a pretvaranje otpada u eko-građu pomoći će stambenom sektoru pružanjem trajnih alternativa kojima nije potrebno održavanje.

Foto: The Plaf/ Facebook

Related Posts