Da će ovu godinu obeležiti inflacija iznad granice cilja u mnogim zemljama tako i u Srbiji sasvim je izvesno. Globalna inflacija se, za sada, procenjuje na oko 5 odsto. Utešno je što su analitičari prilično sigurni da će do zauzdavanja cena doći već u drugom ili trećem kvartalu naredne godine i podsećaju nas da je sve ovo već viđeno u prošloj krizi. Napominju i da su se cene u prošloj godini zadržale na niskom nivou te da zbog sve veće tražnje i dalje poremećenih lanaca snabdevanja više cene su nešto na šta niko ne može da utiče.
Milan Nedeljković, dekan FEFA fakulteta podseća da su slična ekonomska dešavanja već viđena i da su primarno privremenog karaktera.
“Ljudi su kratkog pamćenja, ali ako se prisetimo perioda nakon prethodne svetske ekonomske krize, indeks cena energenata porastao je oko 120 odsto u periodu od januara 2009. do januara 2011. Osim toga, indeks cena neenergetskih primarnih proizvoda uvećan je za 75 odsto, a cene metala i minerala su skočile oko 2,5 puta. Od februara 2020 godine do danas cene energenata su porasle 63 odsto, neenergetskih proizvoda 37 odsto, a metala i minerala za oko 60 odsto. Sve to je relativno očekivano u okolnostima normalizacije životnih okolnosti, rasta tražnje s jedne strane, i još uvek prisutnih poremećaja na strani ponude u pogledu nedostatka pojedinih proizvoda, naročito iz Azije. Naravno, postoje izuzeci kao što je izrazit rast cene gasa, gde dodatni geo-politički faktori imaju snažan uticaj”, kaže prof. Nedeljković za B&F.
On dodaje i da snažan razvoj digitalnih kanala prodaje u poslednje dve godine, koji su po prirodi fleksibilni i omogućavaju lakšu promenu cena u odnosu na klasičnu prodaju, predstavlja jedan od rizika za prelivanje privremenog u dalji rast cena. Pored toga, rast udela usluga u BDP-u i potrošačkoj korpi, čija cena se takođe daleko lakše menja od klasičnih proizvoda može dovesti do dodatnih prelivanja. S tim u vezi, postoje rizici da trenutno privremeni generatori inflacije izazovu dugoročniji rast cena ostalih proizvoda i usluga. Bez obzira na sve pomenuto prof. Nedeljković veruje da će se kretanja normalizovati u drugom ili trećem kvartalu 2022. godine.
Izvor: Kompletan tekst moguće je prčitati u Biznis i finansije – TOP BIZNIS