Uredba EU o izmeni načina izdavanja COC (Certificate of Comformity) dokumenta

by Vesna Lapčić
COC (Certificate of comformity) dokument će se od 2026.godine izdavati u elektronskom obliku u skladu sa propisima Evropske Unije.

Srpska Asocijacija uvoznika vozila i delova prenosi informaciju koja je objavljena u Službenom listu EU L151/1 od 14.6.2018, tj. Uredbu 2018/858 kojim je Evropski parlament još 2018.godine usvojio nove propise vezano za izdavanje COC (Certificate of comformity) dokumenta.

Naime, Evropski savet i Evropski parlament su u obimnom dokumentu izmenili mnogo toga vezano za tehničke specifikacije i kakakteristike vozila sa kojima su mnogi proizvođači već upoznati. Ono što nas, trenutno zanima, a svakako će od 2026.godine zanimati i uvoznika i kupce vozila u Srbiji je odredba, o izmeni načina izdavanja COC (Certificate of Comformity) dokumenta.  Trenutno, proizvođači vozila COC dokument izdaju u pisanoj formi (papir) a ubuduće će se izdavati u elektronskom obliku. Ta izmena stupa na snagu 5. jula 2026. godine.

Šta je u stvari COC i čemu taj dokument služi?

COC dokument ili Certificate of Comformity, je isprava kojom proizvođač vozila potvrđuje da je konkretno vozilo proizvedeno i usklađeno s zahtevima Europske Unije u vreme njegove proizvodnje, kao i da je proizvedeno u skladu sa tipskim odobrenjem za određeni model vozila – WVTA (Whole Vehicle Type Approval).
Ovaj certifikat je ključan za proces registracije vozila u zemljama članicama EU jer potvrđuje da vozilo zadovoljava sve relevantne tehničke i ekološke standarde koji su važili u vreme njegove proizvodnje.  Bez COC dokumenta, registracija vozila može biti znatno otežana ili čak nemoguća, budući da su, u tom slučaju nadležni organi obavezni da fizički provere usklađenost konkretnog vozila s propisanim normama.
Zašto je taj dokument bitan i za nas?
COC je dakle dokument koji izdaje svaki EU proizvođač vozila za svako pojedinačno vozilo i koji pokazuje tehničke karakteristike konkretnog vozila i potvrđuje da je isto proizvedeno u skladu sa WVTA (Whole vehicle type approval) odnosno tipskim odobrenjem modela. U Srbiji, uvoznik je dužan da ovaj dokument  preda nadležnoj instituciji prilikom uvoza svakog konkretnog vozila.
Navedeni propis Evropske komisije pojašnjava da će se ova promena odnositi na vozila kategorije M i N  (kao i njihove prikolice kategorije O) namenjena za upotrebu na javnim putevima. EU je sa ovim izmenama već upoznala proizvođače a pojedine članice Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova su od njih već dobili obimnu dokumentaciju, u kojoj je između ostalog i ono što najviše zanima ne samo uvoznike već i kupce – elektronsko izdavanje COC dokumenenta.  Ključni je član 37 pomenute Uredbe.
U članu 37 se govori o „Certifikatu o usaglašenosti (COC) u elektronskom formatu“:

„Od 5. jula 2026., proizvođači će  besplatno i bez nepotrebnih odlaganja nakon datuma proizvodnje vozila, Certifikat o usaglašenosti (COC) staviti na raspolaganje homologacionom organu koji je dodelio homologaciju tipa celog vozila kao strukturirani podatak u elektronskom formatu“.
Certifikat o usaglašenosti (COC) se dostavlja kao strukturiran podatak u elektronskom formatu u skladu sa aktima za sprovođenje, tako da se istom može pristupiti od strane organa za odobravanje, organa za nadzor nad tržištem i organa za registraciju svake od pojedinačnih država članica.”

Ipak, EU zakonodavac dozvoljava i blago odstupanje, verovatno u želji da nekim članicama EU, ali i državama koje nisu članice EU a koje ne budu spremne za primenu ovih propisa na vreme, omogući i da nakon 05.07.2026.godine dalje koriste „papirni COC“.

Naime u  članu 37 stav 10. stoji i sledeće:

„Od 5. jula 2026. u posebnim, izuzuzetnim slučajevima, kada nacionalne nadležne institucije to zahtevaju, proizvođač može izdati COC dokument u duplikatu u papirnom formatu“

Dakle, iako je ostavljena mogućnost izdavanja COC dokumenta u papirnoj formi i nakon 05.07.2026.godine, za pretpostaviti je da će se većina proizvođača fokusirati na elektronsko izdavanje i da će COC dokument u papirnoj formi polako ali sigurno otići u istoriju.

Srpska Asocijacija uvoznika vozila i delova je, u dobroj nameri, sa ovim najavljenim promenama upoznala i nadležne institucije u Republici Srbiji a spremna je, kao i uvek na svaki vid saradnje ili asistencije kako bi se kod nas sve strane na vreme prilagodile ovim promenama i najavljenom prelasku na elektronsko izdavanje/podnošenje COC dokumenta.
Vremena ima dovoljno pa verujemo da će nadležni organi u Srbiji prilagoditi svoju unutrašnju organizaciju i informacione sisteme kako bi se uvoz vozila obavljao nesmetano i nakon jula 2026.godine.

Related Posts