Mini nuklearke – dokle se stiglo i koji su prateći izazovi?

by Vesna Lapčić

Nedavne inovacije u nuklearnoj tehnologiji obećavaju značajne koristi u pogledu napredovanja „zelenih“ ambicija, doprinoseći energetskoj nezavisnosti i sigurnosti snabdevanja, i podsticanju ekonomskog rasta. U ovom kontekstu, SMR – mali modularni reaktori – nova generacija reaktora snage od nekoliko MV do 300 MV (trećina standardnih nuklearnih elektrana), predstavljaju alternativu većim nuklearnim elektranama (NPP). Stručnjaci kažu da nude raznovrsne opcije za naprednu nuklearnu energiju sa širokim spektrom mogućnosti,  uključujući proizvodnju toplote i električne energije. Mogu biti na kopnu i na moru, stacionarni ili mobilni.

Do kraja 2022. u upotrebi su bile tri SMR-a  u Rusiji, Kini i Indiji dok je 65 bilo u razvoju, navodi Statista u nedavnom izveštaju. Većina njih je kapaciteta od 100 do 300 megavata. Podaci Evropske unije govore da do sada postoji oko 80 SMR u različitim fazama razvoja u 18 zemalja. Dakl, dok zemlje kao što su SAD, Velika Britanija, Kanada, Japan i Južna Koreja aktivno razvijaju sopstvene dizajne, Rusija i Kina su svoje prve SMR-ove priključile na mrežu 2019. i 2021. godine,

U želji da taj nedostatak nadoknadi Evropska unija je u februaru ove godine osnovala Evropsku industrijsku alijansu za SMR sa primarnim ciljem da ubrza razvoj, demonstraciju i implementaciju konkretnih SMR projekata u Evropi do početka 2030.

Evropska komisija je takođe aktivno podržala istraživanje bezbednosti SMR-a preko Euratom programa za istraživanje i obuku sa 16 miliona evra.

I izveštaj SONAR 2024 ukazuje na: složenost i troškve prilikom razvoja potrebnih lanaca snabdevanja, nedostatak kvalifikovane radne snage i heterogenost međunarodnog regulatornog okruženja kao potencijalne izazove razvoja ovih mini nuklearki. Takođe, odlaganje nuklearnog otpada će verovatno ostati izazov i kod ovih nuklearki.

Trenutni inflatorni pritisci i poremećaji u radu, tržišta kapitala, sirovina i nuklearnog goriva, mogu da zakomplikuju primenu novih tehnologija, posebno „malih modularnih reaktora“., kažu autori SONAR 2024. Pored toga,
povećan izvoz nuklearne robe, smanjene veličine reaktora a povećana mobilnost bi zahtevala uspostavljanje naprednih zaštitnih i jakih kontrolni mehanizama za rešavanje potencijalnih izazova i terorističkih pretnji.
Pravni aspekti poput obima pokriće prema konvencijama o nuklearnoj odgovornosti za različite vrste SMR-a će verovatno dovesti do novih pitanja. Aktuelne konvencije će zahtevati inovativna logistička rešenja potrebna za raspoređivanje SMR-ova na globalnom nivou.

Ništa manje važno pitanje nije i pitanje osiguranja. Novi tehnološki razvoj će zahtevati rešenja koja tek treba da se izmisle i
odgovorie na specifične potrebe SMR-a, pokrivajući sve aspekte – proizvodnju, transport, montažu, rad…

Ipak, malo je verovatno, uprkos svim naporima, da će mali modularni reaktori bidi dostupni pre kraja ove decenije, navode u SONAR-u. Bez obzira na to o rizicima treba razmišljati već sada.

Foto: Pixabay.com

Related Posts