Kako Beogradsku berzu vratiti na put stare slave?

by Vesna Lapčić

„Zar Berza postoji“?, nedavno je  Nenad Gujaničić, glavni broker u brokersko-dilerskom društvu Momentum Securities Srbija, u šaljivom tonu započeo diskusiju na panelu „Tržište kapitala u Jugoistočnoj Evropi“ koji je održan u okviru SEE NPL+ Finance foruma, u organizaciji konsultantske kuće New Angles Consulting.

On je podsetio da je Beogradska berza, koja je nedavno obeležila 130 godina poslovanja, imala promet akcija 2007.  godine oko dve milijarde evra, što je bilo na nivou stranih direktnih investicija (SDI).  Posle  globalne krize, desio se pad tržišta i povlačenje investitora sa berze.

Panelisiti su polemisali o tome kako Berzu vratiti na put stare slave.

Ognjen Popović, pomoćnik ministra odeljenja za finansijski sistem u Ministarstvu finansija izjavio je da je 2021. godine usvojena Strategija za razvoj tržišta kapitala, ali da zbog pandemije  i energetske krize, ambiciozni ciljevi se ne postižu u pravoj meri.

„Sada iz prve faze koja se odnosila na regulativu prelazimo u drugu fazu, gde ćemo imati i proizvode. Trenutno je ključni izazov raskrsnica između regulative i tehnologije. Da bi ovo što radimo uspelo moramo da uspostavimo infrastrukturu za 21. vek“, rekao je Popović.

Lazo Ostojić, izvršni direktor Beogrdse berze, rekao je da danas postoji svega 270 lisitiranih kompanija na Berzi, koje nastavljaju pad prometa i likvidnosti. „Definisali smo prioritete i doneli odluku o partnerstvu Beogradske berze sa Atinskom berzom koje sada imaju zajedničku trgovačku platformu“, rekao je on i dodao da bi voleo da vidi inicijalnu javnu ponudu (IPO) što se priželjkuje već 25 godina.

Na pitanje da li se razmatra berza NFT tokena, on je odgovorio potvrdno i rekao da je to u kratkoročnom planu, a Popović je dodao da već postoji Nacrt zakona koji bi regulisao takvo trgovanje.

Ilija Protić, šef upravljanja imovinom i investicionog savetovanja u Prudence Capital Srbija istakao je da je jako je važna uloga regulatora koji treba da pronađe način da bude stimulativan i striktan u sankcionisanju onoga što predstavlja  lošu praksu.

Maja Bešević Vlajo, izvršna direktorka za razvoj i investiciono bankarstvo Podravske banke u Hrvatskoj navela je da na tom tržištu postoji infrastruktura i da je sistem uređen, ali „na policama fale proizvodi“.

„Nedostaju nam investitori. Uradili smo istraživanje šta mora da se popravi i imamo nekoliko predloga da se regionalno povežemo sa drugim berzama i izdavaocima ponudimo određene podsticaje“, rekla je ona.

Related Posts