Marsh McLennan, pruža stratešku podršku Svetskom ekonomskom forumu koji objavljuje izveštaj o najvećim globalnim rizicima po poslovanje. O rizicima detektovanim za predstojeći period i merama prevencije, ali i o tome na koji način ovi rizici utiču na zaposlene, koliko je važno o njima brinuti i na koji način, razgovarali smo sa Sandrom Vučurović, direktorkom Marsh McLennan Srbija.
„Neki od ključnih rizika koje je Marsh McLennan identifikovao su ekonomska nestabilnost kao posledica inflacije, promene u kamatnim stopama i globalne ekonomske krize, zatim klimatske promene – povećana učestalost ekstremnih vremenskih događaja može značajno uticati na operativne rizike i prekide u lancima snabdevanja. Značajni su tehnološki rizici kao što su sajber napadi i sigurnosni problemi u vezi sa digitalizacijom i radom na daljinu, ali i geopolitička nesigurnost koja se odnosi pre svega na sukobe i političke tenzije koje mogu uticati na međunarodnu trgovinu i investicije.
I kompanije u Srbiji bi trebalo da se pripreme: na ekonomske promene kroz razvijanje strategija za upravljanje troškovima i prilagođavanje poslovnih modela. I vrlo važno – na jačanje IT sigurnosti kroz ulaganje u tehnologije i obuke za zaštitu od sajber pretnji“.
Jedan od rizika o kojem se malo govori u javnosti tiče se zaposlenih, a to je usamljenost na poslu. Koliko je ovaj rizik rasprostranjen, zašto je „opasan“ po kompaniju i kako se može prevenirati?
Usamljenost na poslu postaje sve češći fenomen, posebno u kontekstu povećanog rada na daljinu i hibridnih radnih modela. Istraživanja pokazuju da procenat zaposlenih koji osećaju usamljenost varira od 20 do 40 odsto u zavisnosti od industrije i radnog okruženja. To može biti posebno izraženo među novim zaposlenima, radnicima koji su nedavno prešli u novu kompaniju ili onima koji rade u izolovanim okruženjima.
Posledice po kompaniju su najčešće smanjenje produktivnosti jer usamljeni zaposleni često imaju niži nivo motivacije i angažovanosti, što može uticati na kvalitet rada i ukupnu produktivnost, zatim povećanje stresa i mentalnih problema, visoka fluktuacija zaposlenih i negativan uticaj na timsku dinamiku.
Strategije koje su se pokazale uspešnim su promovisanje otvorene komunikacije, organizovanje timskih aktivnosti, podsticanje mentorstva, fleksibilni radni modeli, podrška mentalnom zdravlju, redovno praćenje zaposlenih kroz ankete ili povratne informacije, feedback – kako bi se procenilo emocionalno stanje zaposlenih i identifikovali potencijalni problemi pre nego što postanu ozbiljni.
Mercer, globalna konsultantska kompanija iz oblasti ljudskih resursa, deo Marsh McLennan korporacije, objavila je istraživanje „Mercer 2024-2025 pregled veština“ (Mercer’s 2024-2025 Skills Snapshot). Šta pokazuju rezultati?
Kompanije se suočavaju sa brzim promenama na tržištu rada koje zahtevaju prilagođavanje veština zaposlenih. Raste potražnja za digitalnim veštinama i važnost mekih veština (soft skills), a kompanije prepoznaju da ulaganje u veštine zaposlenih nije samo korisno, već i neophodno za održavanje konkurentnosti.
Kompanije najčešće koriste strategije kao što su plan učenja i razvoja veština, fokus na kontinuirano učenje, personalizovane obuke, upotreba tehnologije i digitalnih alata. Kao i kod svake strategije neophodno je redovno praćenje napretka i uticaja programa obuke na performanse zaposlenih i organizacije kao celine.
Ulaganje u veštine zaposlenih donosi brojne koristi, uključujući inovativnost, bolje poslovne rezultate i jačanje brenda poslodavca.
Drugi zanimljivi izveštaj koji je objavio Mercer jeste „2024 – 2025 Global talent trends“. Šta pomaže zaposlenima da napreduju na poslu i da li im je važno da kompanija poštuje principe održivog poslovanja?
Jasni karijerni putevi, podrška menadžmenta, fleksibilnost i inkluzivna kultura ključni su faktori za napredovanje zaposlenih. Poštovanje principa održivog poslovanja postaje sve važnije za zaposlene jer utiče na njihovo zadovoljstvo, angažovanost i izbor poslodavca. Kompanije koje se posvećuju održivom poslovanju često imaju bolju reputaciju na tržištu rada, što može olakšati privlačenje i zadržavanje talenata. Organizacije koje prepoznaju i implementiraju ove aspekte mogu stvoriti pozitivno radno okruženje koje podstiče rast i razvoj zaposlenih.
Koliko su za MarshMcLennan važni principi održivog poslovanja?
Kompanija se aktivno zalaže za održivost kroz svoje poslovne prakse i strategije, i prepoznaje da održivo poslovanje nije samo etička obaveza već i poslovna prilika koja može doprineti uspehu na duži rok. Integracija održivosti u poslovne modele može dovesti do inovacija i stvaranja novih proizvoda i usluga, a mnogi klijenti danas traže partnere koji dele njihove vrednosti u vezi sa održivošću.
Ukratko, principi održivog poslovanja su od suštinskog značaja za Marsh McLennan. Održivost je postala ključni faktor u oblikovanju budućnosti kompanije i njenog uticaja na društvo i životnu sredinu.
Marsh je globalni lider u oblasti rizika i osiguranja u svetu. Šta klijent konkretno dobija ukoliko polise osiguranja kupuje preko brokera?
Naša sveobuhvatna rešenja uključuju ne samo najbolje pokriće po najpovoljnijoj ceni, već i dodatne usluge kao što su upravljanje rizicima, analiza tržišta i strategije prilagođene potrebama klijenata. Klijentima pružamo podršku da postignu svoje poslovne ciljeve, a da istovremeno budu adekvatno zaštićeni od rizika. Ugovaranje polisa osiguranja preko brokera kao što je Marsh McLennan donosi klijentima značajne prednosti, uključujući stručnost, pristup raznovrsnim proizvodima, personalizovana rešenja i podršku tokom celog procesa. Ove prednosti pomažu klijentima da donesu adekvatne poslovne odluke i istovremeno obezbeđuju da su njihovi interesi zaštićeni.
Iz Vašeg iskustva, gde kompanije najčešće prave greške prilikom pribavljanja polise osiguranja?
Ukoliko kompanije same ugovaraju svoje polise osiguranja, može doći do previda i grešaka koje postaju vidljive kada se desi šteta. Najčešće greške su vezane za nedovoljno razumevanje sopstvenih specifičnih rizika i potreba, nedovoljno poznavanje tržišta i mogućnosti koje ono nudi, to što se ne uzimaju u obzir svi troškovi povezani sa osiguranjem, ali i to što se zaposleni koji se neposredno bave ugovaranjem polisa nedovoljno upoznaju sa uslovima osiguranja.
Kompanije bi trebalo da se posvete razumevanju svojih potreba i edukaciji u vezi sa rizicima koje njihovo poslovanje nosi. Saradnja sa konsultantima u oblasti rizika i osiguranja kao što je Marsh McLennan, može pomoći u navigaciji kroz ove izazove i osigurati da kompanije dobiju adekvatnu zaštitu.
Da li i kako nove tehnologije poput veštačke inteligencije možete koristiti u cilju unapređenja servisa klijentima?
To može doneti brojne prednosti uključujući personalizaciju, bržu i efikasniju podršku, bolje upravljanje rizicima i optimizaciju operacija. Integracija AI tehnologija može pomoći kompanijama da poboljšaju korisničko iskustvo, povećaju zadovoljstvo klijenata i ostvare konkurentsku prednost na tržištu. Marsh McLennann već duži period razvija i koristiti ove tehnologije kako bi unapredio svoje usluge i pružio dodatnu vrednost svojim klijentima.
Međutim, usvajanje veštačke inteligencije uvodi određene rizike za organizacije povezane sa radnom snagom, kao što su potencijalno gubitak radnih mesta i potreba za dodatnim obukama zaposlenih kako bi mogli da rade zajedno sa sistemima veštačke inteligencije. Pored toga, veštačka inteligencija može biti iskorišćena kao alat za sajber napade čineći ih sofisticiranijim i teže uočljivim.
Marsh McLennan savetuje organizacijama da usvoje proaktivan pristup upravljanju izazovima u vezi sa veštačkom inteligencijom: implementaciju sveobuhvatnih programa obuke zaposlenh, sveobuhvatne mere sajber bezbednosti, uključujući redovne procene rizika, planiranje odgovora na incidente i integraciju veštačke inteligencije u svoje strategije sajber bezbednosti kako bi otkrile i ublažile potencijalne napade. Na ovaj način kompanije mogu iskoristiti prednosti veštačke inteligencije dok štite svoju radnu snagu i imovinu.